Rady a inšpirácie

Ako si vyrobiť vlastnú kyticu sušených kvetín?

Ako si vyrobiť vlastnú kyticu sušených kvetín?

Sušené kytice sú opäť v móde. Tento trend zo 70. a 80. rokov je zase späť. Na rozdiel od kytíc z rezaných kvetín môže sušená kytica slúžiť ako dekorácia niekoľko mesiacov alebo dokonca aj rokov. To je dlhá doba na to, aby ste si stihli kvetiny užiť! A akonáhle ich usušíte, máte možnosť vyskúšať si rad ďalších kreatívnych projektov s rastlinami. Na sušenie sa bohužiaľ nehodia všetky rastliny a kvetiny. Horteka vám pomôže vybrať tie najlepšie kvetiny a rastliny a ukáže vám ten najlepší spôsob, ako ich sušiť.

 

Z akých druhov rastlín získate najlepšie sušené kvetiny?

Nie všetky rastliny a kvetiny sa hodia na sušenie. Kvetiny s pevnými, drevnatými stonkami a svetlými farbami sa do sušenej kytice hodia najlepšie. Patria medzi nich väčšinou kvety trvaliek, ako sú levandule, ruže a hortenzie. Stonky týchto kvetín sa skvele hodia pre sušenie a vnášajú do vašej sušenej kytice prekrásne farby. Veľmi dobre sa hodia aj kvetiny, ktoré rastú zo semienok, ako sú slnečnice a maky, ale rastlinám, ktoré rastú z kvetinových cibuliek, sušenie nesvedčí. Tieto rastliny je lepšie použiť do kytice rezaných kvetín. Svoju kyticu sušených kvetín dolaďte zeleňou z vašej vlastnej záhradky. Okrasné trávy sa tiež veľmi dobre hodia na sušenie a nemali by chýbať v žiadnej kytici. Obzvlášť dobrou voľbou sú stonky ozdobnice a strapce pampovej trávy.

 

Aké sú najlepšie spôsoby sušenia kvetín?

Existuje množstvo spôsobov, ako sušiť rastliny a kvetiny. Spôsob sušenia závisí na zámere, ktorý so sušenými kvetinami máte, koľko máte času a aká je kvalita rastlín. Horteka vám predstavuje štyri najlepšie metódy sušenia:

  1. Sušenie na vzduchu

Najbežnejším spôsobom sušenia kvetín a rastlín je s využitím vzduchu. Narežte vo svojej kvetinovej záhrade rastliny a kvetiny, ktoré chcete sušiť. Odstráňte zo stoniek prebytočné listy, aby sa kvetiny alebo rastliny usušili rýchlejšie. Potom roztrieďte kvetiny do skupín podľa druhu, zviažte ich dohromady a zaveste ich hore nohami do tmavého a suchého priestoru. V ideálnom prípade by tento priestor nemal byť príliš chladný. Dobrou voľbou by bola garáž alebo pôjd nad vykurovaním. Ak ponecháte kvetiny a rastliny visieť vo vlhkom priestore, môžu splesnivieť. Aby ste sa vyhli plesni, uistite sa, že sú vaše kytice malé alebo zaveste kvetiny a rastliny jednotlivo. Už za dva až štyri týždne na vás bude čakať nádherná kytica zo sušených kvetín. Za ako dlho presne sa kvetiny usušia záleží na tom, aké silné sú ich stonky a aké je prostredie, kde sú rastliny zavesené.

  1. Silikagél

Ak nemáte v dome suché a tmavé miesto, alebo nechcete niekoľko týždňov čakať, môžete urýchliť sušenie rastlín pomocou silikagélu. Použite vzduchotesnú nádobu, ktorá je dostatočne veľká, aby ste do nej mohli uložiť rastliny a kvetiny na sušenie. Dno nádoby vyplňte dvoj- až trojcentimetrovou vrstvou kryštálov silikagélu. Umiestnite kvetiny a rastliny do nádoby, listy uložte do silikagélu a zaistite, aby sa kvetiny a rastliny vzájomne nedotýkali. Pridávajte ďalší silikagél, kým nebudú kvetiny a rastliny úplne zakryté. Vzduchotesne uzavrite nádobu viečkom. Za niekoľko dní skontrolujte, či sú kvetiny a rastliny dobre usušené. Až budú suché, budú okvetné lístky na dotyk ako z papiera.

  1. Sušenie v rúre alebo v mikrovlnke

Najrýchlejšie je sušenie v rúre alebo v mikrovlnke. Je to tiež najrizikovejšia metóda, pretože je veľmi jednoduché rastliny omylom sušiť pri príliš nízkej alebo príliš vysokej teplote. Pre túto metódu sa tiež používa silikagél. Vezmite malú vysokú nádobu a zakryte dno silikagélom. Umiestnite kvetiny a rastliny hore nohami do nádoby a vložte nádobu do mikrovlnky alebo do rúry. Sušenie v rúre môžete vykonávať iba, ak máte teplovzdušnú rúru. Začnite pri nízkej teplote, zhruba 40 stupňov a experimentujte, aby ste zistili, aká teplota je ideálna pre jednotlivé typy rastlín. Rastliny by mali byť usušené za dve až päť minút. Po usušení je dôležité opatrne očistiť kvetiny a rastliny od silikagélu.

  1. Lisovanie

Možno si spomínate, ako ste pred rokmi lisovali kvetiny medzi knihami do svojho herbára. Lisovanie nie je dobrý spôsob, ako vytvoriť kyticu sušených kvetín. Z lisovaných kvetín môžete vytvoriť iné dekorácie, ako sú koláže alebo obrázky. Kvetiny usušíte tak, že ich vložíte medzi dva listy papiera na pečenie a zlisujete ich medzi knihami alebo v domácom lise. Lis si môžete sami vyrobiť z kartónu a štyroch skrutiek. Urobte do všetkých štyroch rohov kartónu otvory, ktorými prestrčíte skrutky. Umiestnite kvetiny na jeden list kartónu a navrch pritlačte druhý list kartónu. Pevne utiahnite skrutky, aby ste kvetiny vylisovali.

 

Tip: Horteka odporúča rastliny alebo kvetiny po usušení postriekať lakom na vlasy. Vďaka tomu si udržia dlhšie tvar a krásny vzhľad.

Chcete vyskúšať sušenie kvetín? Začnite vytváraním svojej vlastnej kvetinovej záhrady!

Prezrite si náš sortiment záhradných rastlín

Prostokorenné rastliny: Čo to je a ako ich pestovať?

Prostokorenné rastliny: Čo to je a ako ich pestovať?

Prostokorenné alebo voľnokorenné znamená, že korene rastliny sú “nahé”. Naši pestovatelia presúvajú korene rastliny v dobe, keď má jeden rok. Rastliny už odkvitli, sú tak rok v plnej sile za sebou, vďaka tomu vieme, že rastliny sú v dobrej kondícii. Naše takzvané "voľnokorenné" rastliny sú odolné trvalky. Preto ich môžete mať v záhrade po celý rok.

 

Aké sú výhody prostokorenných rastlín?

Prostokorenné rastliny majú oproti rastlinám v pestovateľských kvetináčoch určité výhody:

  • Rastliny majú silný koreňový systém vďaka rastu počas jedného roka u pestovateľa. Prvý rok po výsadbě je rastlina silnejšia než rastlina z pestovateľského kvetináča.
  • Prostokorenné rastliny zapustia korene rýchlejšie. Ihneď po zasadení sa korene výborne adaptujú na zeminu, čo sa nedá povedať rastlinám z pestovateľských nádob. V prípade takto pestovaných rastlín, si musí koreňový bal postupne na novú zeminu privyknúť. Z toho dôvodu môže rastlinke trvať dlhšie, než začne rasť.
  • Prostokorenné rastliny začínajú po zasadení rásť rýchlejšie. Rastliny v kvetináči mávajú pomalší rastový proces, čo môže byť príčinou chorôb, alebo dokonca uhynutia.
  • Prostokorenné rastliny sú menej citlivé na sucho, chladné alebo vlhké obdobie v porovnaní s rastlinami v kvetináčoch. Sú len veľmi málo citlivé na výkyvy teplôt. Práve tieto vlastnosti sú veľmi dôležité pre správny rast a zdravie rastliny.

Horteka dodáva prostokorenné rastliny vo vreckách vyrobených z organických materiálov. Sú vyrobené z cukrovej trstiny a možno ich recyklovať. Výsledkom sú nižšie emisie CO2 ako pri biologicky rozložiteľných plastových pestovateľských kvetináčov. Balenie obsahuje rašelinu. Korene preto nie je nutné ihneď po doručení zasadiť do pôdy. Môžu byť skladované na chladnom mieste bez nutnosti ďalšej údržby.

 

Prostokorenné rastliny slávia svoj veľký comeback

Možná sa divíte, či tieto rastliny s výskytom suchých vetví sú stále nažive. Áno, sú určite nažive! Je pochopiteľné, že niektoré rastliny, ktoré dodávame môžu vyzerať suchšie. Bezpečne si ich začnete užívať, akonáhle ony začnú rasť. Vďaka extra jednému roku rastu boli preverené a sú silnejšie než kedy predtým.

 

Ako sadíme prostokorenné rastliny?

Výsadba prostokorenných rastlín je zábava a nič zložitého. Nižšie nájdete niekoľko tipov pre sadenie koreňov:

1. Korene je možné zasadiť do kvetináčov, záhradných záhonov plných pôdy.

2. Korene idú vždy smerom dole.

3. Ak chcete naozaj bohaté rozvetvené korene, pripravte otvor dvakrát tak hlboký, než je priemer samotného balu. Docielite tým toho, že každý koreň bude mať dostatok priestoru pre svoj rast a vývoj

4. Zasypte čerstvou zeminou, ktorá poskytuje potrebné živiny po dobu 60 dní.

5. Ak má koreň zelený výhonok, mal by byť ponechaný na povrchu
6. Máte len veľkú koreňovú rastlinu? Ta by mala byť zasadená „hore nohami“ priamo do zeme.

7. Po výsadbe je potrebné rastlinu zalievať, akonáhle zemina vysychá, pretože je dôležité, aby pôda bola permanentne vlhká. Ak sa stane, že niekoľko dní vôbec neprší, je potreba dodatočne zavlažovať.
8. Hneď ako sa objavia prvé kvietky, je čas začať prihnojovať. Odporúčame použiť organické hnojivoalebo pelety so živinami, a to ako v kvetináčoch, tak aj v záhrade.

 

Kedy začnú korene rásť a kvitnúť?

Korene začnú naberať na sile, keď sa začne otepľovať. Ak zasadíte korene na jeseň, potrvá to dlhšie. Počas tej doby formujú korene svoje vlásočnice. Ak zasadíte korene na jar, vyrastú rýchlejšie. Teplé počasie sa pomaly blíži. Prostokorenné rastliny môžete jednoducho sadiť po celý rok, keď samozrejme nemrzne.

Pozrite sa na naše trvalky

Výhoda sadenia rastlín na jeseň

Výhoda sadenia rastlín na jeseň

Keď sa leto blíži ku svojmu koncu a vonku je stále chladnejšie a daždivejšie, obvykle na záhradnícke práce nikto nemá ani pomyslenie. Je to však naopak veľmi výhodné! Sadenie na jeseň je totiž veľmi prospešné pre kvalitu rastu a kvitnutie Vašich kríkov, stromov, živých plotov a trvaliek. Radi Vám vysvetlíme, ako to funguje a aký účinok to má, aby ste aj Vy tento rok na jeseň priložili na záhrade ruku k dielu.

1.     Pokojový stav je pre rastliny tou najlepšou prípravou

Veľká časť rastlín začína rásť ešte len na jar. Prečo teda odporúčame sadiť ich už na jeseň? Existuje na to niekoľko dobrých dôvodov. Na jeseň sa tok lymfy v rastlinách pomaly zastavuje. Rastliny potom prechádzajú do pokojového stavu. V tomto okamihu sa dobre sadia i presadzujú.

2.     Najlepšie pôdne podmienky

Okrem toho je zem na začiatku jesene ešte teplá a vďaka dažďu tiež vlhká. Korene kríkov, trvaliek, stromov a živých plotov túto teplejšiu a mierne vlhkú pôdu milujú. Môžu sa tu dobre vyvíjať ešte pred príchodom zimy. Ak tie isté rastliny zasadíte až na jar, budú musieť ešte rozvinúť svoj koreňový systém a začnú kvitnúť až neskôr, alebo nebudú kvitnúť tak silno. Nové korene potrebujú pre svoj vývoj viac vody. Na jeseň jej získajú dostatok. Na jar je pravdepodobnosť vyschnutia podstatne väčšia, vtedy je nutné pravidelné zavlažovanie.

3.     Vývoj koreňov pred zimou

Rastlina má napokon dostatok času, aby sa pripravila na chladné zimné mesiace. Korene môžu ešte na zimu zosilniť a lepšie ju tak prečkajú.

Objavte náš sortiment stromčekov a kríkov

 

Pripravte si záhradu na jar

Na jeseň je na záhrade veľa práce. Cibule jednoročných kvetín z uplynulej jari a leta je potrebné vykopať zo zeme. Je to zároveň najlepšia doba na prerezávanie. Nezabudnite pritom na budleju Dávidovu, kríky ruží alebo ovocné stromy. Akonáhle sú práce na záhrade hotové, jednoročné cibuľky vykopané zo zeme a odpad zo záhrady uprataný, môžete začať so sadením. Pred zahájením sadenia si musíte starostlivo pripraviť pôdu. Väčšina záhradných rastlín miluje priepustnú pôdu bohatú na živiny. Pôdu dobre prevzdušnite a zmiešajte s čerstvou zeminou alebo organickými hnojivami, aby bola ešte výživnejšia. A potom už môžete začať so sadením! Chceli by ste premiestniť niektorý krík, živý plot alebo strom? Na jeseň je k tomu ta najlepšia doba.

Chcete mať navyše na svojej záhrade farby hneď zjari? Perfektné načasovanie, pretože doba sadenie cibuľovín začína na jeseň. Vysaďte svoje záhony a kvetináče svojimi obľúbenými cibuľovinami. Chcete zistiť, ako najlepšie pestovať cibuľoviny? Potom si prečítajte článok „Zasaďte kvetinové cibuľky do kvetináča“. Myslite tiež na to, ako správne skombinovať cibuľoviny s trvalkami. Na jar potom ako odmenu získate nádherný, pestrofarebný pohľad. Vybrali ste si ruže v kvetináči, alebo sa radšej zahráte na záhradníkov s našimi podzemkami? Tieto trvalky ešte vyzerajú ako vyschnuté korene, ale na jar budú prospievať ešte silnejšie a budú o to lepšie kvitnúť.

Stručne povedané, na jeseň tohoto roka vyrazte na záhradu a pripravte si všetko na slnečnú jar. Hľadáte tie najkrajšie stromčeky, živé ploty, kríky a trvalky? Potom rýchlo navštívte náš e-shop! Objavte naše kvetinové cibuľoviny.

Odhaľte náš sortiment cibuľovín

Jesenné dekorácie s rastlinami z vašej vlastnej záhrady

Jesenné dekorácie s rastlinami z vašej vlastnej záhrady

Jeseň je opäť tu! Listy pomaly opadávajú zo stromov a príroda hýri tými najkrajšími jesennými farbami. Je ideálna doba priblížiť sa trochu prírode a začať do svojho života pridávať trochu zelene. Nie je lepší spôsob, ako vniesť prírodu dovnútra! Začnite s listami alebo vetvičkami z vlastnej záhrady a vytvárajte jesenné dekorácie! Nechajte sa inšpirovať radom dekoratívnych jesenných umeleckých diel.

 

Nástenné dekorácie

Samozrejme chcete tohtoročnú jeseň držať krok so zelenými trendami. Nasledujúci trend doma proste musíte mať. Zeleň na stene je trendom už dlho, ale jesenné vetvičky sa stále viac vracajú do módy. Nazbierajte čo najviac listov v čo najrozmanitejších farbách z rôznych druhov stromov. Javor dlaňolistý je úžasný strom, s ktorým môžete začať. Tento javor je v ponuke v mnohých farbách. Okrem farby si môžete hrať tiež s tvarom listov. Listy ľaliovníka majú zvláštny tvar. A nakoniec použite pár dubových listov pre tradičný nádych. Pripichnite listy na stužku s veselými doplnkami, ako sú voňavé škoricové tyčinky, sušené plátky pomaranča alebo sklenené nádobky s čajovými sviečkami. Všetky ich poveste na silnú vetvu z vlastnej záhrady. Napríklad na vetvu z dubového stromu alebo jablone.

 

Čajové sviečky

Zostali vám listy z jesenného venca? Nevyhadzujte ich! Môžete z nich napríklad vytvoriť pekné sviečky. Vďaka tomu na vás bude doma jeseň dýchať z každého kútika. Všetko, čo potrebujete, sú priesvitné listy, sklenené nádoby a lepidlo. Na tento účel používajte vždy odumreté lístie. Je tenšie a umožňuje správny prechod svetla. Tu je návod:

  • Krok 1: Vezmite prázdnu a čistú sklenenú nádobu a odstráňte štítky.
  • Krok 2: Nazbierajte listy, ktoré chcete použiť. Pre tento účel sú veľmi vhodné tiež javorové a dubové listy.
  • Krok 3: Pridajte k listom trochu lepidla a prilepte ich na vnútornú strany nádoby.
  • Krok 4: Do nádoby umiestnite pár sviečok a relaxujte v lese, ktorý ste vytvorili z vlastného domova.

 

Kreatívne sadenie

Rastliny v kvetináčoch sú vhodné pre prázdne kúty obývacej izby alebo spálne. Začnite teda s kreatívnym sadením. Čo napríklad vysadiť sukulenty v tekvici? Tekvice sú symbolom jesene a sú prirodzeným doplnkom. Úžasné ako ozdoba pre vchodové dvere! Alebo rozjasnite tmavé dni pomocou útulnej vianočnej dekorácie so sviečkami. Použite misku alebo krabicu a naplňte ich zeminou. Umiestnite sviečky v samostatných malých nádobách do zeminy a uistite sa, že sú stabilné. Zvyšok zeminy naplňte kvetinovými cibuľkami pre vnútorné použitie. Najviac sa k tomu hodia hyacinty a zornice. Tieto kvitnúce cibuľoviny rozkvitajú skoro. Doplňte ich machom a získajte skutočnú jesennú atmosféru.

 

Jesenný stôl

Máte na záhrade nejaký zvyšný materiál? Potom vytvorte pekný jesenný stôl. Vylepšite svoj jedálenský stôl alebo konferenčný stolík jesennými farbami. Čo budete potrebovať?

  • Dosku alebo misku, na ktorú umiestnite všetky vaše prírodné jesenné dekorácie
  • Nádoby s čajovými sviečkami
  • Všetok materiál, ktorý vám zostal po tvorbe ostatných dekorácií

Umiestnite nádoby so sviečkami do stredu dosky alebo misky. Vyplňte prázdne oblasti farebnými listami. Doplňte dekoráciu veselými tekvicami, gaštanovými figúrkami a hubami. Ak chcete dekorácii vdýchnuť život, môžete pridať trpaslíkov. Vďaka tomu získate veselý pohľad.

 

Vence

Nielen, že sa pri ich tvorbe budete skvele baviť, ale tiež uvidíte, že je to veľmi jednoduché. Navrhnite si vlastný veniec so svojimi obľúbenými listami z farebných stromov, pridajte niekoľko vetvičiek s bobuľami a doplňte vlastnými dekoratívnymi doplnkami, ako sú gaštany. Ponúkame klasický tip, ktorý vám pomôže:

Borovicový veniec je skutočným znamením jesene a samozrejme ho môžete vyrobiť pomocou materiálov z vlastnej záhrady. Najprv použite vetvy z borovíc ako zelený základ. Môžu to byť i vetvy smreku. Tento miniatúrny vianočný stromček vám navodí náladu sviatočného obdobia. Umiestnite malé stromy za dvere alebo do zadnej záhrady a vytvorte tak skutočnú zimnú ríšu divov. Ustrihnite niekoľko vetvičiek pre prvú vrstvu venca. Listy cezmíny vypadajú nádherne ako zeleň navyše. Tmavšie odtiene cezmíny dodávajú vencu odvážny vzhľad. Ak chcete dodať vencu viac farieb, môžete pridať doplnky ako bobule cezmíny alebo hlohyne, gaštany, šišky alebo miniatúrne tekvice. Nakoniec veniec osvetlite a rozžiarte tak temné zimné dni. Teraz veniec zostavte:

  • Krok 1: Vezmite veniec (môže byť z dreva, tŕstia alebo peny) a zapichnite do neho listy alebo ich na neho položte
  • Krok 2: Pripevnite listy k vencu drôtom alebo špendlíkmi. Dbajte na to, aby drôt alebo špendlíky neboli príliš nápadné. Ak napríklad chcete do venca pekne zapracovať špendlíky, môžete použiť špendlíky s červenou hlavičkou.
  • Krok 3: Pridajte doplnky z prírody. Patria medzi ne gaštany, šišky, bobule cezmíny alebo miniatúrne tekvice.
  • Krok 4: Zaveste veniec na viditeľné miesto, aby si každý mohol užívať jeho krásy.

Tu sa pozrite na náš sortiment stromov

Zasaďte kvetinové cibuľky do kvetináča

Zasaďte kvetinové cibuľky do kvetináča

Vo všeobecnosti platí, že kvetináč, do ktorého chcete cibuľky zasadiť, musí byť aspoň trikrát vyšší ako najväčšia cibuľka. V opačnom prípade nemajú cibuľky dostatok priestoru na kvitnutie. Vyberte si kvetináč, ktorý zodpovedá vášmu štýlu, a pustite sa do toho!

Na dno kvetináča umiestnite sutinu, štrk alebo keramzit. Tým sa zabezpečí dobrý odtok prebytočnej vody. Cibuľky nebudú mať podmáčané korene. Ak je kvetináč umiestnený vonku, uistite sa, že má pod sebou drenážne otvory. Naplňte kvetináč čerstvým substrátom. Používajte substrát určený špeciálne pre cibuľoviny. Má správnu štruktúru a živiny, ktoré cibuľky potrebujú na dokonalý vývoj. Pre každú cibuľku urobte otvor dvakrát vyšší a širší ako samotná cibuľka. Kvetináče a nádoby s cibuľkami môžete rozmiestniť blízko seba, vyzerá to veľmi pekne. Dbajte na to, aby boli cibule zasadené špičkou nahor. Pozorne sa pozrite, či už vidíte stonku alebo vrchol rastliny. Cibuľky kvetov prikryte ďalšou vrstvou substrátu a dobre utlačte. Zalievajte dostatočne, aby cibuľky zakorenili. Cibuľky kvetov v kvetináčoch vysychajú o niečo rýchlejšie ako vo voľnej pôde, najmä počas teplejších období, preto ich nezabudnite pravidelne zalievať.

 

Starostlivosť o kvitnúce cibuľoviny v kvetináči

V zime môžu byť kvitnúce cibule vonku. V skutočnosti potrebujú takýto zimný spánok, aby sa mohli na jar prebudiť. V prípade silných mrazov môžete cibuľky kvetov chrániť tak, že ich zabalíte do bublinkovej fólie alebo prikryjete ochranným obalom. Na druhej strane, sneh nepredstavuje problém, pretože izoluje cibuľky kvetov od mrazu a chráni ich pred chladom. Na jar umiestnite kvetináče na slnečné miesto a často zalievajte. Na kvitnúcich cibuľovinách je krásne to, že kvitnú skôr ako letné kvety.

 

Ktoré cibuľky sa hodia na pestovanie v kvetináčoch?

V kvetináčoch možno pestovať všetky druhy kvitnúcich cibuľovín. Je možné vysadiť rôzne druhy cibuľovín alebo niekoľko cibuľovín toho istého druhu. Nižšie kvitnúce cibuľoviny sú ideálne do kvetináčov a debničiek, pretože nie sú také citlivé na vietor.Na webe Horteka.sk si môžete vybrať z mnohých vhodných kvitnúcich cibuliek.

 

Kvetináče vhodné na pestovanie kvitnúcich cibuľovín

V podstate všetky kvetináče sú vhodné na pestovanie cibuľovín, ak sú dostatočne hlboké a majú na dne otvory na odtok vody. Obľúbené kvetináče na pestovanie cibuľovín sú terakotové kvetináče, zinkové vedrá a prútené koše. Aj ľudia s modernejším štýlom často zistia, že kvitnúce cibule v kvetináčoch môžu byť krásnou dekoráciou.

 

Pestovanie v kvetináčoch technikou „lasagne“

Technika "lasagne", známa aj ako vrstvená výsadba, je vhodná na pestovanie v kvetináčoch alebo vo voľnej pôde. Táto technika umožňuje vysadiť niekoľko vrstiev kvetinových cibuliek na seba. Tie, ktoré kvitnú ako posledné, sú v spodnej vrstve a tie, ktoré kvitnú ako prvé, sú v hornej vrstve. Môžete sadiť v troch alebo štyroch vrstvách, podobne ako talianske lasagne. Hlboké hrnce sú ideálne pre techniku lasagne. Výhodou tejto techniky je, že vám výrazne predĺži radosť z pestovania, pretože cibuľky kvitnú postupne. Pri výsadbe postupujte tak, ako je uvedené vyššie, s tým rozdielom, že vytvoríte viac vrstiev. Tu sa dozviete, ako postupuje technika sadenia "lasagne" krok za krokom.

  1. Na dno kvetináča umiestnite sutinu, štrk alebo keramzit. Ak je kvetináč umiestnený vonku, uistite sa, že má pod sebou drenážne otvory.
  2. Vyplňte dno kvetináča substrátom.
  3. Prvú vrstvu cibuliek jemne pritlačte na dno kvetináča tak, aby špičky cibuliek smerovali nahor.
  4. Potom ich zahrňte vrstvou substrátu.
  5. Potom nasleduje ďalšia vrstva cibuliek.
  6. Počet vrstiev vytvorte podľa svojho zámeru tak, aby sa zmestili do nádoby.
  7. Nakoniec zakryte vrstvou substrátu a pevne utesnite.
  8. Doprajte cibuľkám väčšiu zálievku.

 

Prezrite si našu kolekciu cibuľovín priamo tu

Starostlivosť o kvitnúce cibuľoviny po odkvitnutí

Starostlivosť o kvitnúce cibuľoviny po odkvitnutí

Určite si svoje kvitnúce cibuľoviny chcete užívať čo najdlhšie, je preto dôležité poznať rozdiel medzi jednoročnými a domestikovanými cibuľkami. Jednoročné cibuľky sa po odkvitnutí rastliny vykopávajú zo zeme, zatiaľ čo tie domestikované zostávajú v pôde. Každý typ cibuliek vyžaduje rozdielnu starostlivosť, v tomto článku vám ukážeme, ako sa starať o svoje jednoročné cibuľky. Ak chcete vedieť viac o domestikovaných cibuľkách, prejdite na článok domestikovanej cibuľky.

Cibuľoviny kvitnúce na jar, ako sú tulipány, narcisy a hyacinty, vyrastajú z jednoročných cibuliek, ktoré by mali byť hneď po odkvitnutí vykopané zo zeme. Ak ich budete chcieť ďalší rok zasadiť znova, je dôležité nechať uhynúť listy. Ponechajte ich na rastline čo najdlhšie, najlepšie tak do polovice júla, cibuľky z nich totiž po odkvitnutí pohlcujú živiny. Tieto živiny sú potrebné, aby rastlina ďalší rok znova vyrástla a vykvitla. Stonky a listy odstráňte potom, čo úplne uschnú a zožltnú, odumreté kvety môžete odstrihnúť ihneď. Keď kvety odstránite, cibuľka potom nebude plytvať energiou na tvorbu klasov, ale bude ju venovať vlastnému posilneniu. Pridaním hnojiva navyše zaistíte, že budúci rok budete môcť sadiť naozaj silné cibuľky.

Samozrejme môžete dať cibuľky po odkvitnutí zo záhrady preč a ďalší rok si kúpiť nové.

 

Odstránenie a skladovanie cibuliek

Akonáhle listy a stonky úplne zvädnú, môžete cibuľky vykopať zo zeme. Tento proces sa nazýva aj odstránenie. Po odstránení cibúľ je dobré odstrániť z nich väčšinu pôdy. Skladujte ich na suchom mieste, inak môžu ľahko zhniť. Pred uskladnením ich neumývajte. Cibuľky a ich hľuzy* odporúčame skladovať v kartónovej krabici (alebo na sieťovom podnose). Umiestnite ich do škatule vo vrstvách, pričom medzi jednotlivé vrstvy vložte noviny. Krabice s cibuľkami skladujte na chladnom a suchom mieste, napr. v pivnici.

* Hľuzy (malé cibuľky): kvetné cibuľky sa rozmnožujú tak, že na svojej spodnej strane vytvárajú menšie cibuľky, t. j. hľuzy. Po vybratí cibule, odstráňte hľuzy spolu s koreňmi a kúskami starej šupky. Tento proces sa niekedy nazýva aj peeling. Hľuzy, rovnako ako zrelé cibule, sa môžu skladovať. Keď ich vysadíte nasledujúci rok, o niekoľko rokov budú krásne kvitnúť.

 

Výsadba odstránených cibuliek

Po odstránení jarných cibuliek a ich správnom uskladnení ich môžete na jeseň znovu zasadiť. Cibuľky letných rastlín môžete zasadiť znovu v jari.

Tip: Cibuľky vždy vysádzajte na iné miesto ako v predchádzajúcom roku, aby sa znížila pravdepodobnosť nedostatku živín a aby boli menej náchylné na choroby.

Ako znovu vysadiť odstránené cibuľky:

  • Dbajte na to, aby boli cibule zasadené naozaj hlboko, inak by mohli vyschnúť. Vysaďte ich trikrát hlbšie, ako sú vysoké. Napríklad cibuľu vysokú 5 cm treba zasadiť aspoň 10 cm hlboko, najlepšie však 15 cm.
  • Ak chcete dosiahnuť úhľadný vzhľad, rozmiestnite cibuľky do skupín v záhrade.
  • Pri malých cibuľkách príliš nezáleží na tom, či ich zasadíte hore alebo dole. Väčšie cibule s jasne odlíšiteľným vrcholom (špičkou) a koreňovým základom by sa však mali sadiť koreňom nadol a špičkou nahor.
  • Voda je mimoriadne dôležitá pre vývoj koreňov, preto sledujte vlhkosť pôdy v okolí cibule. Ak od vysadenia cibuliek niekoľko dní nepršalo, zalejte ich.

Prezrite si náš sortiment kvitnúcich cibuľovín

Okrasné trávy tvoria atmosféru záhrady

Okrasné trávy tvoria atmosféru záhrady

Záhrada je miestom na oddych a trávenie času a rastliny v nej slúžia na vytvorenie atmosféry. Aké prostredie by ste chceli vytvoriť vo svojej záhrade? Siahnete radšej po elegantnej modernej zeleni, záplave kvetov a farieb, alebo dáte prednosť divoko rastúcim rastlinám? Okrasné trávy dokážu v záhrade dotvoriť atmosféru a výsadbou určitého druhu tráv môžete záhrade dodať tematický podtón.

 

Exotická záhrada

Teplé slnečné lúče dopadajúce na vašu tvár, popíjanie kokteilu a počúvanie vĺn Tichého oceánu - presne takýto pocit vám poskytne exotická dekoratívna tráva. Ľanovník novozélandský  vás z vlastnej záhrady, aspoň v mysli, prenesie na dovolenku. Rastlina má tri rôzne farby, ktoré môžu v záhrade vytvoriť zaujímavý farebný kontrast. Svojimi dlhými listami pripomína lenivý strom rastliny v piesočných dunách. Vytvorte si v záhrade pocit, akoby ste boli len kúsok od pláže a osviežujúceho chládku.  

Tip: Chcete sa v lete osviežiť v záhrade? Kúpte si napríklad jazierko na kúpanie. V lete je na nezaplatenie a ak do nej zasadíte správne rastliny, prakticky sa vyčistí sama.

 

Japonská záhrada

Dokáže vám pokojná atmosféra ázijských krajín vyčariť úsmev na tvári? Potom je pre vás balík pre japonskú záhradu to pravé! Lalang valcovitý vytvára dojem zapadajúceho slnka - vďaka červeným odtieňom vás po daždi vždy osvieži jeho slnečný žiar. Neobyčajný optický protiklad dokáže vytvoriť bradník (nigrescens). Bok po boku s ozdobnicou dokážu skrotiť červeň lalangu valcovitého. Stačí pridať japonský javor alebo niekoľko bambusov a budete sa cítiť ako v japonskej záhrade. Vychutnajte si nerušenú relaxáciu pri cvičení jogy v obklopení rastlín.

 

Prérijná záhrada

Radi by ste na záhrade cítili nekonečnú slobodu? Potom je pre vás prérijný balíček ako stvorený! Tieto okrasné trávy pochádzajú z nedotknutej prírody a môžu do záhrady vniesť nádych nespútanej a bezstarostnej atmosféry. Keď rastliny narastú do výšky alebo do šírky, nič sa nestane, naopak, ešte viac zosilní ich dojem prérijnej oblasti. Blízko zeme sa nachádza ostrica, ktorá ľahko zapadne medzi kvitnúce cibuľoviny v záhrade. V lete táto rastlina vytvára hnedasté kôstkovice pred rozpadom. Spolu s pestrými farbami kvitnúcich cibuľovín bude vaša záhrada skutočnou prérijnou scenériou. Ani dochan a ozdobnica čínska nezostanú nič dlžní a tiež sa ozdobia perím, len čo sa vytiahnu do výšky. Najlepšie stanovište pre nich je pri kvitnúcich trvalkách ako je levanduľa. Perie okrasných tráv dokonale ladí s levanduľovými kvetmi. Vďaka tejto odolnosti sa vaša záhrada bude cítiť ako v divočine.

 

Okrasná záhrada

Máte väčší záujem o upravenejšiu a modernejšiu záhradnú dekoráciu? Stačí preskúmať našu ponuku okrasných tráv. Niektoré okrasné trávy sú samy osebe umeleckými dielami.

  • Napríklad ozdobnica čínska "Gracillimus": rastlina s modrozelenými trsmi, ktoré sa lenivo skláňajú k zemi. Objavia sa menšie cibuľky, ktoré záhrade dodajú noblesnú eleganciu. Na jeseň sa na rastline objavujú ružovkasté strapce. Nie je nič lepšie, ako keď ju ostriháte a zviažete do krásnej kytice zo sušených kvetov
  • Ľanovník novozélandský do väčšej výšky, takže je vhodný pozdĺž plotov. Jeho červenkasté listy z nej robia krásnu zmäkčujúcu a dekoratívnu rastlinu..
  • V neposlednom rade tu máme ozdobnicu čínsku 'Strictus', ktorá si rozhodne zaslúži slnečné stanovište. Z jej zelenožltých pruhovaných listov nemôžete odtrhnúť oči. Ak ju zasadíte doprostred záhrady, nepochybne upúta pozornosť každého pozorovateľa. Ani by ste sa nemuseli hanbiť, keby ste sa cítili ako na výstave kvetov.

Pozrite sa na náš sortiment ozdobných tráv

Zaobstarajte si zeleň a popustite uzdu kreativite

Zaobstarajte si zeleň a popustite uzdu kreativite

Rastliny môžete umiestniť kdekoľvek a kedykoľvek, ale premýšľali ste niekedy o tom, že by ste to urobili úplne inak? Vystavte svoje pútavé krásy novým spôsobom, vďaka ktorému ich nemožno prehliadnuť. Výskum ukázal, že rastliny zlepšujú náladu, najmä ak s nimi pracujete kreatívne. Tu je niekoľko nápadov, ktoré vám pomôžu začať.

 

„Živá stena“

Chcete svoj domov obohatiť o zelený prvok netradičným a dekoratívnym spôsobom? Potom je zelená stena, ktorá sa niekedy nazýva aj vertikálna záhrada, mimoriadne modernou a originálnou voľbou. Prečo tento populárny trend neposunúť o krok ďalej a nepreniesť ho do interiéru, aby bol domov ekologickejší? Vytvorte si vertikálnu záhradu na prázdnej stene v obývačke, kuchyni alebo na chodbe. Použite rôzne druhy rastlín, aby ste získali rôzne veľkosti, výšky a obľúbené farby. Svoj domov môžete obohatiť o úžasné, nové umelecké diela, ktoré hrajú farbami. Ide o veľmi elegantné riešenie, ktorému môžete dodať vlastný štýl, aby zodpovedalo vášmu vkusu a interiéru, a ktoré nezaberá takmer žiadny priestor. Je preto ideálny pre menšie obytné priestory.

Ako živú zelenú stenu vytvoriť?

  1. Kúpte si nástenný držiak na kvetináče (k dispozícii vo väčšine hobby marketov) a pripevnite ho na stenu.
  2. Vyberte príslušné vnútorné kvetináče a rastliny, ktoré sa hodia k nástennému držiaku a zároveň do vášho interiéru.
  3. Vyberte si flexibilné rastliny, ktoré môžete ľahšie tvarovať. Tip: previsnuté rastliny, ako je napríklad brečtan, si môžete ľahko prispôsobiť podľa vlastných predstáv, čo vám pomôže rýchlo vytvoriť záplavu zelene.
  4. Dbajte na priestor, ktorý rastlinám poskytujete - všetky by mali mať dostatok miesta na rast.
  5. Pre rastliny použite vhodný substrát a hnojivo.
  6. Dobre kvetináče zaistite, ale tak aby ste byli schopní ich zalievať.

 

Závesné rastliny

Závesné rastliny sú jednoduchým spôsobom, ako pridať zeleň do menších priestorov. Tieto rastliny nezaberajú veľa miesta a sú ideálnym spôsobom, ako prezentovať svoje tvorivé sklony. Závesné rastliny sa dobre uplatnia aj vo väčších priestoroch a rozhodne sú vhodné na ozelenenie domu. Môžete ich ľahko rozmiestniť do rôznych výšok, napríklad predĺžením pomocou ďalšieho lana. Potrebujete inšpiráciu? Pozrite si tento zoznam nápadov, ktorý sme pre vás pripravili vytvorili:

  1. 1. Sklenené gule vás vynesú do neba. Rastliny v týchto malých závesných vázach budú vyzerať, akoby boli osvetlené. Vyzerajú krásne s tillandsiami alebo inými malými izbovými rastlinami.
  2. Dávate prednosť závesným rastlinám v kvetináčoch? Vyberte si závesný kvetináč, ktorý sa dá pripevniť na strop, alebo ľahký kvetináč, ktorý sa dá zavesiť pomocou lán. Vyberte si štýl, ktorý dopĺňa váš interiér.
  3. Na závesných rastlinách je skvelé to, že ich môžete umiestniť kamkoľvek a ľubovoľne ich rozmiestniť. Vyberte si vlastný kvetináč a zaveste ho nad jedálenský stôl, posteľ alebo dokonca nad vaňu! Takto si môžete kedykoľvek vychutnať zeleň. Mnohé rastliny majú aj zdravotný prínos, pretože dokážu čistiť vzduch.
  4. Nechcete mať špinu nad vaňou alebo posteľou? V takom prípade si vyberte umelé závesné rastliny. Ideálne pre tmavšie priestory alebo miestnosti, ktoré musia zostať čisté!
  5. Vytvorte v miestnosti priečku so stojanom na rastliny. Použite vešiak na oblečenie a zaveste naň svoje obľúbené rastliny. Umiestnite ho medzi kuchyňu a obývaciu izbu ako prirodzenú priečku

 

Izbové rastliny vo vode

Pestovanie izbových rastlín prechádza zmenou - čoraz častejšie sa pestujú vo vode. Tento typ pestovania sa nazýva hydropónia. Tento netradičný spôsob pestovania izbových rastlín dodá vášmu zelenému interiéru úplne iný vzhľad. Veľmi dobrou voľbou je napríklad antúria a clusia. Vedeli ste však, že vo vode možno pestovať aj monsteru, filodendron a zelenec?

Postup pestovania izbovej rastliny vo vode krok za krokom:

Krok 1: Vyberte rastlinu z pôvodného kvetináča a odstráňte väčšinu zeminy z koreňov. Opláchnite korene vlažnou vodou. Poznámka: je žiaduce, aby boli korene v čo najlepšom stave. Dávajte veľký pozor, aby ste neuvoľnili alebo nepoškodili korene. Odporúča sa neoplachovať ich studenou vodou.

Krok 2: Naplňte čistú vázu vodou. Najlepšie je používať minerálnu vodu izbovej teploty. Voda z vodovodu obsahuje viac vápnika, čo nie je pre rastliny veľmi dobré. Okrem toho zanecháva usadeniny na váze.

Krok 3: Rastlinu vložte do vody, ale dávajte pozor, aby sa listy nedotýkali vody. Listy, ktoré visia do vody, môžu zhniť.

 

Rastliny od podlahy až k stropu

Čím viac rastlín doma, tým lepšie! Prefarbite miestnosti v dome zdola nahor na zeleno pomocou rastlín. To môžete zaistiť niekoľkými spôsobmi. Zvážte veľkú izbovú rastlinu, ako je monstera. Táto rastlina s krásnymi mohutnými listami môže dorásť až do výšky niekoľkých metrov. Pripevnite jej vzdušné korene na kokosovú tyč alebo stojanu, aby ste jej pomohli vyrasť čo najvyššie. Vytvorte si pomocou kríkov monstery vlastnú interiérovú džungľu. Sú tak obrovské, že sa za nich môžete takmer schovať!

Ďalším spôsobom, ako dostať zeleň do výšky, sú stojany na rastliny, stolíky na rastliny, skrinky alebo rebríky. Na drevenom rebríku rozmiestnite niekoľko malých zelených rastlín a vytvorte zelené "schody do neba". Zvážte použitie nenáročných sukulentov alebo upokojujúcich bonsajov. Scenériu dotvorte sviežimi bylinkami a závesnými rastlinami, ktoré sa dokážu samé vyšplhať. Tieto rastliny pri raste obopnú priečky rebríka, takže časom bude rebrík sotva viditeľný.

Inšpirovali vás tieto veselé nápady? Nemôžete sa dočkať, až začnete aranžovať izbové rastliny? Pozrite si sortiment izbových rastlín Horteka a pustite sa do diela!

Prezrite si náš sortiment izbových rastlín tu

Prečo sú rastliny pre Vás prospešné?

Prečo sú rastliny pre Vás prospešné?

Zelená je po modrej najrozšírenejšou farbou na Zemi. Už vieme, že zelená farba nás robí šťastnými, ale viaceré štúdie ukázali, že zelená farba je pre nás skutočne prospešná. Rastliny pomáhajú relaxovať, zlepšujú životné prostredie a výrazne podporujú vaše zdravie.

 

Vyčistite vzduch

Je dobre známe, že rastliny premieňajú CO2 na kyslík prostredníctvom fotosyntézy. Tým sa zvyšuje množstvo kyslíka vo vzduchu, čo nám uľahčuje dýchanie v dostatočnom množstve. Rastliny na čistenie vzduchu tiež filtrujú nečistoty zo vzduchu. Medzi tieto nečistoty patria plyny a iné škodlivé látky, ktoré by inak z dobre izolovanej budovy nemohli uniknúť. Vďaka rastlinám je vzduch, ktorý dýchate, čistejší a zdravší.

 

Koncentrácia a produktivita

Štúdie ukázali, že rastliny na pracovnom stole môžu zvýšiť vašu koncentráciu, a tým aj produktivitu až o 15 %. Tento výskum tiež ukázal, že rastliny môžu zlepšiť vašu pamäť až o 20 %. Máte počas pracovného dňa často problémy so sústredením? Alebo sa často rozptyľujete a zabúdate niečo urobiť? Rastliny vám môžu pomôcť zvýšiť produktivitu v práci, preto sa v kancelárii aj doma obklopte čo najväčším množstvom zelene.

 

Rastliny vám budú robiť radosť

V rámci britskej štúdie bola sledovaná skupinu ľudí počas 18 rokov a zistila, že ľudia, ktorí sa obklopovali zelenou farbou, boli šťastnejší. Títo ľudia často žili v zelenom prostredí alebo vlastnili veľa rastlín. Presvedčte sa sami - záhradkárčenie alebo starostlivosť o izbové rastliny vám tiež môžu pomôcť cítiť sa šťastnejšie!

 

Stromy a rastliny vám pomáhajú relaxovať

Pri prechádzke lesom vás obklopí nádherná vôňa stromov. Milujete pobyt vonku - užívate si čerstvý vzduch a nádherné farby. Vďaka nemu sa budete cítiť úplne uvoľnene. Je to spôsobené vôňami stromov. Stromy vylučujú fytoncídy, ktoré majú odpudzovať hmyz a plesne. Fytoncidy môžu znížiť krvný tlak a hladinu kortizolu. Pomôžu vám dokonale sa uvoľniť. Obzvlášť silný účinok majú vždyzelené stromy. Zvážte preto výsadbu stromov vo svojej záhrade.

Záhradkárčenie vám môže tiež pomôcť pri relaxácii. Po dlhom a stresujúcom dni v práci, keď sa nie všetko darí, nie je nič lepšie ako relaxovať v záhrade a starať sa o rastliny. Výskum ukazuje, že ľudia sa cítia šťastní, keď vidia rýchle výsledky svojej práce. V záhrade môžete vidieť rýchle výsledky napríklad pri sadení alebo prerezávaní. Vyskúšajte si to sami!

 

Zlepšenie kvality spánku

Zvýšenie hladiny kyslíka v miestnosti vám pomôže lepšie spať. Preto je dobré mať v spálni rastliny na čistenie vzduchu. Niektoré rastliny však vydávajú aj špeciálnu vôňu, ktorá vám pomôže ešte lepšie spať. Pri výbere rastliny do spálne buďte opatrní, pretože existujú aj rastliny, ktoré v noci neprodukujú kyslík, ale absorbujú ho.

Keď si to zhrnieme, e zrejmé, že rastliny sú pre vás prospešné. Existuje teda mnoho dôvodov, prečo mať rastliny vo svojom dome, záhrade alebo na balkóne. Radi vám pomôžeme nájsť rastliny, ktoré sú pre vás najvhodnejšie. Pozrite si našu ponuku izbových a záhradných rastlín a zlepšite kvalitu svojho života ešte dnes!

Previsnuté rastliny: atraktívny zelený trend

Previsnuté rastliny: atraktívny zelený trend

Máte doma také plné izby, že už nemôžete uvoľniť miesto pre izbovú rastlinu? Možno sa to nezdá, ale vždy sa nájde miesto pre trochu zelene! Myslíme si, že zeleň má vždy svoje miesto, najmä na miestach, kde by ste to nečakali. Premýšľali ste niekedy o previsnutých rastlinách? Vneste do svojho domova kúsok džungle s našimi najkrajšími previsnutými rastlinami. Ako? Radi vám vysvetlíme niektoré dôležité zásady pestovania týchto rastlín.

 

Previsnuté rastliny môžeme len odporučiť

Previsnuté rastliny majú celý rad predností. Aby ste si urobili predstavu o tom, aké skvelé tieto rastliny skutočne sú, prinášame vám súhrn všetkých ich plusov. Za prvé sa pre Vaše previsnuté rastliny ponúka celý rad stanovísk. Starček previsnutý (senecio) sa výborne hodí na zavesenie pred okno. Previsnutú rastlinu môžete umiestniť napríklad na vysokú policu s knihami, na parapet alebo do špeciálneho závesného kvetináča. Uistite sa, že je pod rastlinami dostatok miesta.

Naši previsnutí priatelia sú nádherným doplnkom nielen malých miestností, ale aj veľkých (často) prázdnych priestorov. Pracujete vo veľkej kancelárii a nechcete počuť všetko, čo sa ozýva na druhom konci? Potom sú pre vás závesné rastliny ideálnym riešením. Závesné rastliny majú akustické účinky a zabraňujú odrazu zvukov v kancelárii. Okrem toho majú rastliny optimistický a antistresový účinok. Preto v sortimente spoločnosti Horteka nájdete veľa zelene.

Tieto rastliny tiež vyzerajú veľmi prirodzene a úplne dokonale. Previsnuté rastliny vytvárajú v meste úžasný pocit džungle. Kombinujte všetky druhy previsnutých rastlín alebo ich zmiešajte s inými izbovými rastlinami. Jediné, čo nemôžete robiť, je hojdať sa na lianách.

 

Najdôležitejšie tipy na pestovanie previsnutých rastlín u Vás doma

  1. Starostlivosť o previsnuté rastliny sa začína už pri ich zavesení. Na zavesenie previsnutých rastlín zo stropu potrebujete pevný hák, najmä ak ste si vybrali ťažký kvetináč.
  2. Dôkladne si premyslite nádobu, ktorú použijete na zavesenie previsnutej rastliny. Dôležitý je nielen vzhľad a hmotnosť kvetináča, ale aj spôsob jeho používania. Rastliny sa zvyčajne dodávajú v plastovom vnútornom kvetináči s otvormi. Má to dobrý dôvod. Vďaka tomu môže voda dobre odtekať. Vnútorný kvetináč vložte do závesnej nádoby, celá vec je funkčná aj krásna.
  3. Svoj zelený prírastok zaveste čo najvyššie, ako môžete dosiahnuť. Ak ho zavesíte tak vysoko, že musíte použiť schodíky, hrozí riziko, že na zalievanie zabudnete, alebo sa Vám do toho už nebude chcieť. Okrem toho je dôležité, aby ste vedeli nahmatať pôdu a rozhodnúť, kedy rastlina potrebuje zálievku. Ak vaša rastlina visí vysoko zo stropu, riešením môže byť aj háčik na kvetináč, ktorý sa dá ľahko odstrániť.
  4. Nezabudnite, že teplý vzduch stúpa nahor. Čím vyššie previsnuté rastliny visia alebo stoja, tým rýchlejšie vysychá ich pôda a tým častejšie potrebujú vodu.
  5. Dávajte pozor, kam rastlinu zavesíte alebo umiestnite. Previsnuté rastliny majú odlišné požiadavky na svetlo. Ak chceme, aby rastliny optimálne kvitli, musíme ich splniť. Pred objednaním zelenej závesnej rastliny si premyslite, kam ju chcete umiestniť a koľko prirodzeného svetla bude dostávať

 

Naše hity

  • Starček previsnutý je veselá rastlina, ktorej listy vyzerajú ako malé a väčšie hrášky. Nezabudnite však: Táto obľúbená rastlina môže byť veľmi dlhoveká. Chceli by ste viac starčekov? Žiadny problém! Výsadba starčeka je veľmi jednoduchá. Oddeľte jednu stonku starčeka a nechajte ju vyschnúť. Keď odnože po nejakej dobe dobre vyschnú, odstráňte spodné hrášky a zasaďte ich do vlhkej pôdy. Po niekoľkých týždňoch sa nová rastlina zakorení.
  • A ako by sa Vám ako závesná rastlina páčila hedera alebo brečtan? Môže rásť smerom nahor aj nadol. Hedera sa vyznačuje úplne zelenými päťuholníkovými listami. Rastlina pôsobí aj ako čistička vzduchu a nepotrebuje veľa svetla. Hedera je preto ideálnou rastlinou na oživenie kancelárie alebo izby pre hostí.
  • Chcete do svojho domova vniesť spoločne so zeleňou aj farby? Potom je pre vás ideálnou previsnutou rastlinou podeňka alebo tradescantia. Zelené a fialové listy podeňky rozžiaria každú miestnosť.
  • Paprade sú opäť v kurze! Tieto rastliny na čistenie vzduchu sú k dispozícii v rôznych tvaroch, veľkostiach a odtieňoch zelenej farby. Každá papraď má svoj jedinečný tvar listov. Paprade milujú vysokú vlhkosť vzduchu, preto sú ideálnou rastlinou do kúpeľne alebo kuchyne. Aj vďaka tomu je to rastlina, ktorá je opäť v kurze!

Prejsť na závesné rastliny