Prostokorenné rastliny: Čo to je a ako ich pestovať?
Prostokorenné alebo voľnokorenné znamená, že korene rastliny sú “nahé”. Naši pestovatelia presúvajú korene rastliny v dobe, keď má jeden rok. Rastliny už odkvitli, sú tak rok v plnej sile za sebou, vďaka tomu vieme, že rastliny sú v dobrej kondícii. Naše takzvané "voľnokorenné" rastliny sú odolné trvalky. Preto ich môžete mať v záhrade po celý rok.
Aké sú výhody prostokorenných rastlín?
Prostokorenné rastliny majú oproti rastlinám v pestovateľských kvetináčoch určité výhody:
- Rastliny majú silný koreňový systém vďaka rastu počas jedného roka u pestovateľa. Prvý rok po výsadbě je rastlina silnejšia než rastlina z pestovateľského kvetináča.
- Prostokorenné rastliny zapustia korene rýchlejšie. Ihneď po zasadení sa korene výborne adaptujú na zeminu, čo sa nedá povedať rastlinám z pestovateľských nádob. V prípade takto pestovaných rastlín, si musí koreňový bal postupne na novú zeminu privyknúť. Z toho dôvodu môže rastlinke trvať dlhšie, než začne rasť.
- Prostokorenné rastliny začínajú po zasadení rásť rýchlejšie. Rastliny v kvetináči mávajú pomalší rastový proces, čo môže byť príčinou chorôb, alebo dokonca uhynutia.
- Prostokorenné rastliny sú menej citlivé na sucho, chladné alebo vlhké obdobie v porovnaní s rastlinami v kvetináčoch. Sú len veľmi málo citlivé na výkyvy teplôt. Práve tieto vlastnosti sú veľmi dôležité pre správny rast a zdravie rastliny.
Horteka dodáva prostokorenné rastliny vo vreckách vyrobených z organických materiálov. Sú vyrobené z cukrovej trstiny a možno ich recyklovať. Výsledkom sú nižšie emisie CO2 ako pri biologicky rozložiteľných plastových pestovateľských kvetináčov. Balenie obsahuje rašelinu. Korene preto nie je nutné ihneď po doručení zasadiť do pôdy. Môžu byť skladované na chladnom mieste bez nutnosti ďalšej údržby.
Prostokorenné rastliny slávia svoj veľký comeback
Možná sa divíte, či tieto rastliny s výskytom suchých vetví sú stále nažive. Áno, sú určite nažive! Je pochopiteľné, že niektoré rastliny, ktoré dodávame môžu vyzerať suchšie. Bezpečne si ich začnete užívať, akonáhle ony začnú rasť. Vďaka extra jednému roku rastu boli preverené a sú silnejšie než kedy predtým.
Ako sadíme prostokorenné rastliny?
Výsadba prostokorenných rastlín je zábava a nič zložitého. Nižšie nájdete niekoľko tipov pre sadenie koreňov:
1. Korene je možné zasadiť do kvetináčov, záhradných záhonov plných pôdy.
2. Korene idú vždy smerom dole.
3. Ak chcete naozaj bohaté rozvetvené korene, pripravte otvor dvakrát tak hlboký, než je priemer samotného balu. Docielite tým toho, že každý koreň bude mať dostatok priestoru pre svoj rast a vývoj
4. Zasypte čerstvou zeminou, ktorá poskytuje potrebné živiny po dobu 60 dní.
5. Ak má koreň zelený výhonok, mal by byť ponechaný na povrchu
6. Máte len veľkú koreňovú rastlinu? Ta by mala byť zasadená „hore nohami“ priamo do zeme.
7. Po výsadbe je potrebné rastlinu zalievať, akonáhle zemina vysychá, pretože je dôležité, aby pôda bola permanentne vlhká. Ak sa stane, že niekoľko dní vôbec neprší, je potreba dodatočne zavlažovať.
8. Hneď ako sa objavia prvé kvietky, je čas začať prihnojovať. Odporúčame použiť organické hnojivoalebo pelety so živinami, a to ako v kvetináčoch, tak aj v záhrade.
Kedy začnú korene rásť a kvitnúť?
Korene začnú naberať na sile, keď sa začne otepľovať. Ak zasadíte korene na jeseň, potrvá to dlhšie. Počas tej doby formujú korene svoje vlásočnice. Ak zasadíte korene na jar, vyrastú rýchlejšie. Teplé počasie sa pomaly blíži. Prostokorenné rastliny môžete jednoducho sadiť po celý rok, keď samozrejme nemrzne.