Zasaďte kvetinové cibuľky do kvetináča

Vo všeobecnosti platí, že kvetináč, do ktorého chcete cibuľky zasadiť, musí byť aspoň trikrát vyšší ako najväčšia cibuľka. V opačnom prípade nemajú cibuľky dostatok priestoru na kvitnutie. Vyberte si kvetináč, ktorý zodpovedá vášmu štýlu, a pustite sa do toho!

Na dno kvetináča umiestnite sutinu, štrk alebo keramzit. Tým sa zabezpečí dobrý odtok prebytočnej vody. Cibuľky nebudú mať podmáčané korene. Ak je kvetináč umiestnený vonku, uistite sa, že má pod sebou drenážne otvory. Naplňte kvetináč čerstvým substrátom. Používajte substrát určený špeciálne pre cibuľoviny. Má správnu štruktúru a živiny, ktoré cibuľky potrebujú na dokonalý vývoj. Pre každú cibuľku urobte otvor dvakrát vyšší a širší ako samotná cibuľka. Kvetináče a nádoby s cibuľkami môžete rozmiestniť blízko seba, vyzerá to veľmi pekne. Dbajte na to, aby boli cibule zasadené špičkou nahor. Pozorne sa pozrite, či už vidíte stonku alebo vrchol rastliny. Cibuľky kvetov prikryte ďalšou vrstvou substrátu a dobre utlačte. Zalievajte dostatočne, aby cibuľky zakorenili. Cibuľky kvetov v kvetináčoch vysychajú o niečo rýchlejšie ako vo voľnej pôde, najmä počas teplejších období, preto ich nezabudnite pravidelne zalievať.

 

Starostlivosť o kvitnúce cibuľoviny v kvetináči

V zime môžu byť kvitnúce cibule vonku. V skutočnosti potrebujú takýto zimný spánok, aby sa mohli na jar prebudiť. V prípade silných mrazov môžete cibuľky kvetov chrániť tak, že ich zabalíte do bublinkovej fólie alebo prikryjete ochranným obalom. Na druhej strane, sneh nepredstavuje problém, pretože izoluje cibuľky kvetov od mrazu a chráni ich pred chladom. Na jar umiestnite kvetináče na slnečné miesto a často zalievajte. Na kvitnúcich cibuľovinách je krásne to, že kvitnú skôr ako letné kvety.

 

Ktoré cibuľky sa hodia na pestovanie v kvetináčoch?

V kvetináčoch možno pestovať všetky druhy kvitnúcich cibuľovín. Je možné vysadiť rôzne druhy cibuľovín alebo niekoľko cibuľovín toho istého druhu. Nižšie kvitnúce cibuľoviny sú ideálne do kvetináčov a debničiek, pretože nie sú také citlivé na vietor.Na webe Horteka.sk si môžete vybrať z mnohých vhodných kvitnúcich cibuliek.

 

Kvetináče vhodné na pestovanie kvitnúcich cibuľovín

V podstate všetky kvetináče sú vhodné na pestovanie cibuľovín, ak sú dostatočne hlboké a majú na dne otvory na odtok vody. Obľúbené kvetináče na pestovanie cibuľovín sú terakotové kvetináče, zinkové vedrá a prútené koše. Aj ľudia s modernejším štýlom často zistia, že kvitnúce cibule v kvetináčoch môžu byť krásnou dekoráciou.

 

Pestovanie v kvetináčoch technikou „lasagne“

Technika "lasagne", známa aj ako vrstvená výsadba, je vhodná na pestovanie v kvetináčoch alebo vo voľnej pôde. Táto technika umožňuje vysadiť niekoľko vrstiev kvetinových cibuliek na seba. Tie, ktoré kvitnú ako posledné, sú v spodnej vrstve a tie, ktoré kvitnú ako prvé, sú v hornej vrstve. Môžete sadiť v troch alebo štyroch vrstvách, podobne ako talianske lasagne. Hlboké hrnce sú ideálne pre techniku lasagne. Výhodou tejto techniky je, že vám výrazne predĺži radosť z pestovania, pretože cibuľky kvitnú postupne. Pri výsadbe postupujte tak, ako je uvedené vyššie, s tým rozdielom, že vytvoríte viac vrstiev. Tu sa dozviete, ako postupuje technika sadenia "lasagne" krok za krokom.

  1. Na dno kvetináča umiestnite sutinu, štrk alebo keramzit. Ak je kvetináč umiestnený vonku, uistite sa, že má pod sebou drenážne otvory.
  2. Vyplňte dno kvetináča substrátom.
  3. Prvú vrstvu cibuliek jemne pritlačte na dno kvetináča tak, aby špičky cibuliek smerovali nahor.
  4. Potom ich zahrňte vrstvou substrátu.
  5. Potom nasleduje ďalšia vrstva cibuliek.
  6. Počet vrstiev vytvorte podľa svojho zámeru tak, aby sa zmestili do nádoby.
  7. Nakoniec zakryte vrstvou substrátu a pevne utesnite.
  8. Doprajte cibuľkám väčšiu zálievku.

 

Prezrite si našu kolekciu cibuľovín priamo tu